О развитии государственного языка.

Мемлекеттік тілді дамыту мақсатында №13 НОМ-де мектеп директоры бекіткен іс-шара жоспары жасалды.
№13 НОМ-да 2023 жылғы ішінде мемлекеттік тілді үйренуге бағытталған іс-шаралар өткізілді:
-екі тілділікті сақтай отырып, құжаттаманы, іс қағаздарын жүргізілді;
— мектеп кітапханасында стендтерді, сынып кабинеттерін, көрмелерді, тақырыптық сөрелерді екі тілділікті сақтай отырып ресімделді;
— Наурыз мерекесі қарсаңында Қазақ тілі апталығын өткізілді;
— апта сайын әр дүйсенбіде мектеп қатарында мектеп оқушылары ҚР Әнұранын мемлекеттік тілде орындалады.
— мектепте мектеп мұғалімдеріне арналған мемлекеттік тілді оқыту үйірмесі жұмыс істейді.
— оқушылардың Республикалық олимпиадаларға, конкурстарға, «Білгіштер» зияткерлік-танымдық ойынына қатысты.
Тілдер күнін мерекелеу жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес 1-9 сыныптар арасында «Бір отан, бір тіл»тақырыбы бойынша жалпы мектептік жиын, өлеңдер байқауы өткізілді.
Мемлекеттік тілді дамыту мақсатында мемлекеттік тілде оқытатын 1-сыныпты ашу жөніндегі іс-шаралар жоспары жасалды;
жергілікті ұлт МАС тәрбиеленушілерінің деректер банкі жасалды.
Оқу жылы ішінде ата-аналар жиналысы өткізілді, онда күн тәртібіне 1-сыныпты мемлекеттік тілде ашу мәселесі шешілді. Сондай-ақ мектептің сайтында, инстаграммда мемлекеттік тілде 1-сыныптың ашылғаны туралы хабарландыру орналастырылды және алдын ала жазылу жүргізілуде.
Мектеп сайтында, инстограммада мемлекеттік тіл саясатын дамытуға байланысты барлық ақпарат пен іс-шаралар жарияланды.

О развитии государственного языка.
В целях развития государственного языка в ОСШ №13 составлен план мероприятии, утвержденный директором школы.
В ОСШ №13 в течение 2023у.г. проводились мероприятия, направленные на изучение государственного языка:
— ведение документации, делопроизводства с соблюдением двуязычия ; -оформление с соблюдением двуязычия стендов, классных кабинетов, выставок, тематических полок в школьной библиотеке; -проведение недели казахского языка в канун праздника Наурыз; — еженедельно каждый понедельник на школьной линейке учащиеся школы исполняют Гимн РК на государственном языке.
— в школе действует кружок по изучению государственного языка для учителей школы.
-участия учеников в Республиканских олимпиадах, конкурсах, в интеллектуально-познавательной игре «Білгіштер».
Согласно плана мероприятий по празднованию Дню языков была проведена общешкольная линейка, конкурс стихов среди 1-9 классов по теме «Бір отан, бір тіл».
С целью развития государственного языка составлен план мероприятий по открытию 1 класса с государственным языком обучения; составлен банк данных воспитанников ПК коренной национальности.
В течение учебного года проводились родительские собрания, где в повестку дня был ключен вопрос об открытий 1 класса с государственным языком. Также на сайте школы, в инстограмме было размещено объявление об открытии 1 класса с государственным языком и ведется предварительная запись.
На школьном сайте, инстограмме опубликованы все информации и мероприятия, связанные развитием государственной языковой политики.